FANDOMSkocz do: O Freeciv | Wprowadzenie | Licencja | Jak wygląda Freeciv | Wymagania | Pobierz | Instalacja | Podręcznik | Tutoriale | edytuj


This page contains outdated information that might not be completely accurate.

Witaj w instrukcji Freeciv! Po jej przeczytaniu poznasz podstawowe zasady obowiązujące w tej grze. Jeśli potrzebne ci są inne informacje, na przykład o tym, jak uruchomić grę na twoim komputerze zobacz inne instrukcje i poradniki. Możesz również przejrzeć najczęściej zadawane pytania.

Instrukcja odnosi się do starej wersji stabilnej, 2.1.11. Najnowsza, 2.6.2, nie została jeszcze tutaj opisana.

O grze ogółemEdit

W Freeciv grasz przeciwko kilku wrogom. Twoim celem jest zdobywanie i budowa miast, używanie ich w celach militarnych i ekonomicznych, a w końcu do stworzenia potężnego imperium, które przetrwa wszystkie wojny i zawładnie polem gry. Wrogowie mogą być kontrolowani przez komputer lub człowieka. Każdy gracz rozpoczyna u zarania dziejów z niewielką garstką jednostek, za zwyczaj w roku 4000 p.n.e., a jego jednostki to badacz oraz kilku osadników. Następnie stara się, aby wyjść ze skromnych i czasem trudnych początków.

Na początku rozgrywki większość mapy będzie ukryta. Możesz wtedy zobaczyć jedynie miejsce gdzie znajdują się twoje jednostki. Kiedy zaczną one zmieniać swe położenie, zakryte miejsca będą się stopniowo uwidaczniały. Gracze mogą wymienić się swoimi mapami, aby zobaczyć odkryty przez innych teren. Zauważ jednak, że stan terenu, jaki widzisz na mapie może nie być aktualny, gdyż po odejściu z niego jednostki inny gracz może wybudować miasto, ruszyć jednostkę lub przekształcić go. Zobaczyć faktyczny jego stan będziesz mógł zobaczyć dopiero, gdy odwiedzisz go ponownie jakąś jednostką lub będzie w jej polu widzenia.

Mimo, że gra rozgrywa się turami uczestnicy nie grają na zmianę, a równocześnie. Na początku każdej tury jednostki otrzymują tak zwane punkty ruchu, które są zużywane podczas przemieszczania się, lub wykonywania czynności jednostką. Zużycie wszystkich punktów ruchu na początku tury może skutkować brakiem możliwości zajęcia się wrogiem, jeśli ten pojawi się w tej samej turze. Pozostał punkty ruchu z poprzedniej tury nie są przenoszone do kolejnej (chyba, że jednostka otrzymała rozkaz taki jak fortyfikuj, który skutkuje dopiero na końcu tury). Tury mogą być nielimitowanej długości i trwać aż wszyscy gracze nacisną 'zakończ turę', lub posiadać ustawiony limit czasu.

Warunki zwycięstwaEdit

Sukces w grze wymaga równowagi ekonomiczno-wojskowo-naukowej. Musisz rozwijać te dziedziny nie tylko po to, aby sukcesywnie rozwijać i bronić swego imperium. Mogą one również przynieść zwycięstwo na trzy sposoby:

  • Podobnie jak w innych grach strategicznych, gracz, który zniszczy wszystkie inne cywilizacje zwycięża.
  • Jeśli naukowcy gracza odkryją loty w kosmos, i wyśle on statek kosmiczny na Alpha Centauri będzie to oznaczało jego wygraną.
  • Rozgrywka kończy się w roku 2000 n.e., jeśli do tego czasu nikt nie wyśle statku na Alpha Centauri i pozostanie więcej niż jeden gracz. Cywilizacje są wtedy oceniane, ta z najwyższym wynikiem zwycięża.

WariantyEdit

W Freeciv są trzy warianty reguł gry:

  • wbudowane zasady
  • zasady z zestawu
  • zasady z opcji serwera

Ta instrukcja opisuje podstawowe zasady gry, na których możesz zagrać zaraz po instalacji. Po ich poznaniu będziesz mógł zagrać także w innych wariantach przez nauczenie się różnic pomiędzy nimi, a zasadami opisanymi tutaj. Zobacz instrukcję serwera, aby zobaczyć jak ustawićalternatywne zasady (Freeciv posiada kilka wbudowanych, a wiele innych można znaleźć w internecie) i kilka innych parametrów, które wprowadzają niewielkie korekty do rozgrywki.

Previous: - Chapter Next: Teren
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.

Fandom may earn an affiliate commission on sales made from links on this page.

Stream the best stories.

Fandom may earn an affiliate commission on sales made from links on this page.

Get Disney+